
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 800 mV to 60 V |
| Switching Frequency | Adjustable |
| Max Input Voltage | 100 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Topology | Buck |
| Quiescent Current | 16 µA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Adjustable |
| Function | Step-Down |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Number of Pins | 16 |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Height | 1.2 mm |
Stock: 7
Distributors
pcbx
Unit Price$8.12006
Ext.Price$8.12006
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.12006 | $8.12006 |
| 10 | $7.91578 | $79.15780 |
| 25 | $7.77841 | $194.46025 |
| 50 | $7.64342 | $382.17100 |
